Lukáš Hašek je český malíř, krajinář, tramp, vodák, účastník legendárních plenérových dílen Václava Maliny a Františka Hodonského.

Narozen roku 1985 v Plzni.

Vystudoval obor malba, grafický design a výtvarná výchova v Plzni. V současnosti se věnuje volné krajinomalbě a pedagogické činnosti. Je ovlivněn dílem Jaroslava Foglara, od dětství byl vedený k trávení volného času v přírodě. Jeho rajonem je především severní Plzeňsko – přehrada Hracholusky na řece Mži se svými přítoky, okolí Konstantinových Lázní, Manětínský les a údolí Střely. Občas na svých toulkách zabloudí také na Křivoklátsko, Šumavu nebo do Českého krasu. Od roku 2018 je členem Unie výtvarných umělců Plzeň.

„Les a krajinu vnímám jako prostor pro vlastní přemítání, myšlenky, zastavení se v čase i ohlédnutí zpět. Touha hledat výtvarnou formu v přírodě vznikla zřejmě s typem mého osobnostního založení. Inspiraci hledám v údolí říček a potoků, místech, kde se nad řekou klikatí jen nepatrná stezka. Tam můžu nalézt vysoká úbočí, poklidné meandry, rokle i průhledy do volné krajiny. Opakovanými návraty vzniká vazba na zcela konkrétní krajinu. Zde čerpám náměty. Zajímá mně vztah mezi tvarem a barvou. Redukcí tvaru přicházím často k řešení úplně jednoduchému, v duchu grafického designu.

Zalesněné přítoky s vysokými stráněmi a černými skalisky doslova lákají k přenocování. Nepospíchat, dokázat prožít pohodu a pozorně se dívat kolem sebe může stát na počátku cesty k výtvarnému vyjádření.“

Kontakt: lukas-hasek@email.cz